Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yoğun Madde Fiziği
#1

Yoğun Madde Fiziği Hakkında - Madde Fiziği - Maddenin Makroskopik ÖzelliğiYoğun madde fiziği, fiziğin, maddenin makroskopik fiziksel özellikleri ile ilgilenen dalıdır. Özel olarak sistemdeki bileşen sayısının fazla ve bu bileşenler arasındaki etkileşimin büyük olduğu yoğun maddeyle ilgilenir. Yoğun maddenin en bilindik örnekleri katılar ve sıvılardır. Bunun yanı sıra belli sistemlerde superiletkenlik, ferromanyetizma ve anti-ferromanyetizma, Bose-Einstein Yoğunlaşması yoğun maddelere örnek olarak verilebilir.
Vanadium Dioksit Kristalleri. Kalınlıkları 90 nm civarında, iletken-yalıtkan faz geçisi esnasında çekilen fotoğraf yaklaşık 1000 kat büyütmeye sahiptir.

Yoğun Madde Fiziğinin Amacı ve Fizikteki Yeri

Yoğun maddde fiziğinin temel amacı yoğun maddeyi, kuantum mekaniği, klasik mekanik, istatistik mekaniği, elektromanyetik teori, alan teorisi gibi fizik yasaları yardımıyla anlamaktır. Bunun yanı sıra kimya, malzeme bilimleri, nanoteknoloji, biyofizik, atomik fizik ve hatta teorik yoğun madde fiziği yüksek enerji ve parçacık fiziği ile etkileşim ve alışveriş içindedir.

Yoğun madde fiziği, günümüz fiziğinin hem üzerine çalışan insan sayısı hem de konu zenginliği açısından en büyük dalı olarak kabul edilebilir. Ayrıca sonuçları itibari ile de günlük hayatımızı doğrudan etkileyen fizik dalıdır. Örneğin günümüz çip teknolojisi (bu cep telefonundan en basit elektronik kol saatine kadar her yerde vardır), televizyon vb. aklınıza gelebilecek bir çok teknolojik devrim yoğun madde fiziğindeki ilerlemeler sonucunda gelişmektedir.


Yoğun Madde Fiziğinin Alt Dalları
Fazlar

Katı, Sıvı, Gaz
Düşük sıcaklı fazları- Fermi sıvısı, Fermi gazı, Süperakışkan vb.
Faz olgusu- Düzen parametresi, faz geçişleri

Yüzeyler

Yüzey gerilimi
Nükleasyon

Kristal Katılar

Turleri- İletkenler, Yalıtkanlar, Yarıiletkenler, Yarı metaller
Elektronik Özellikleri

Kristal Olmayan Katılar

Amorf katılar, Parçacıklı katılar, Kristalimsiler

Yumuşak Yoğun Madde

Sıvı Kristaller(LCD televizyonalardaki malzeme), polimerler, karmaşık akışkanlar, jeller, köpükler, karışımlar

Nanoteknoloji
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi