Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Vatan Hakkında Kısa Kompozisyon,Makale,Yazı Örneği
#1

Vatan, bir bayrak altında birlikte yaşadığımız kara parçası değildir. Vatan binlerce yıldır süregelen kültürün ve inançların devam etmesini sağlayan, insanların huzur ve barış içerisinde birlikte olduğu aynı zamanda geçmişini de unutmayarak insanlığa katkı sağladığı sınırları belirli alandır. Bugün Avrupa’da ve bazı toplumlarda kesin sınırları olmayan farklı bir anlayış yaygın olsa da ülkemizde vatan ve birlik kavramları farklı şekillerde yorumlanmaktadır.

İnsanların bir bayrak altında farklı görüşler ile ortak değerleri temsil edecek şekilde, temel hak ve hürriyetleri içerisinde özgürce yaşamasını sağlayan vatan, uğruna büyük savaşlar verilerek elde edilen toprakları içerir. Tarih boyunca yayılmacı ve aynı zamanda göçebe anlayışı benimseyen Türk toplumu, Anadolu’ya girişinden sonra yalnızca yayılmacı politikalarını sürdürmüştür.

Vatan ve Önemi
Basit bir kavram olarak görülmesi büyük bir hata olmakla birlikte geçmişi ve geleceği bir arada tutan, insanları birbirine bağlayan, geliştiren ve kazandıran vatan toprakları, her zaman kutsal ve özel olmuştur. Bu yalnızca kültürümüze has bir olgu olmayıp yaygın inanç olan İslam ile desteklenmiştir. Binlerce insanın şehit olduğu milyonlarca kişinin zor şartlar altında kaldığı vatan topraklarının mukayese edilebileceği hiç bir şey bulunmamaktadır.

Toplum olarak en büyük amacımız vatan topraklarının korunması ve gelecek nesillere aktarılarak geliştirilmesi olmalıdır. Bu kavram, yalnızca Türklere has değil diğer pek çok toplumda da geçerlidir. İnsanlar, sahip olduğu bu değerleri koruma noktasında canı pahasına bir mücadeleye girişmektedir. Nitekim yaşanan savaşların pek çoğu bu kavramın saldırıya uğraması nedeniyle gerçekleşmektedir.

Tarih bilincinin gelişmediği, geçmişi ile bağları iyi olmayan toplumlarda vatan kavramının gelişmesi beklenemez. İnsaların temel eğitimini aldığı çocukluk döneminden itibaren vatan sevgisini kazanması ve bu konuda çalışması en büyük amaç ve idealimiz olmalıdır.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi