Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Turizm Haftası Hakkında Kompozisyon,Kısa Yazı Örnekleri
#1

Turizm bir ülkenin kalkınması, doğal kaynakları ve kültürel zenginliklerinin değer kazanması açısından oldukça önemli olup üç tarafı denizlerle ve oldukça eşsiz alanlar ile çevrili olan ülkemiz bu konuda oldukça şanslıdır. Örneğin, Ege ve Akdeniz gibi bölgelerimizde daha çok deniz turizmine yönelik çalışmalar var gibi görünse de tarihi anlamda da ziyaret edilecek pek çok yer bulunmaktadır.

Diğer bölgelerimize baktığımızda ise tarihi ve turistik alanlar dışında binlerce yıldır süre gelen medeniyetlerin izlerini taşıyan yapılar bulunmaktadır. Ülkemiz, turizm açısından dört mevsimin zamanında yaşanması ve uygun şartların bulunması nedeniyle oldukça elverişli koşullara sahiptir. Bu açıdan turizmin sağlayacağı tüm yararlardan faydalanmak mümkündür.


Turizm Haftası ve Önemi
Her yıl 15 – 22 Nisan tarihleri arasında düzenlenen turizm haftasında turizmin ülke ekonomisine sağladığı katkılar, döviz girdisi ile kalkınmaya olan etkileri hakkında bilgiler verilmekte aynı zamanda tarihi ve turistik alanların korunması gibi konular işlenmektedir. Ülkemiz bir turizm cenneti olmakla birlikte dört bir yanında ziyaret edilebilecek pek çok ilgi çekici alan yer alıyor.

Binlerce yıldır insanlığa ev sahipliği yapan bu topraklarda pek çok medeniyet hüküm sürmüş ve egemen olmuştur. Bu bakımdan bu medeniyetlerin bıraktığı izlerin diğer pek çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmesi nedeniyle turizme açılması ve kazandırılması gerekmektedir. Ancak tüm bu eserlerin güzelliği yanında insanlar tarafından uğradığı zararlar da oldukça fazladır.

Yaylı turizminin de etkin olduğu Karadeniz bölgesinde hemen, hemen her mevsim yerli ve yabancı ziyaretçiler gerek tatil gerekse de kısa geziler amacıyla bulunmaktadır. Diğer bölgelerimiz ile dört mevsim faal olarak işleyen turizm faaliyetleri sayesinde ülke ekonomisiyle birlikte bölge esnafının da kalkınması sağlanmaktadır.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi