Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Peygamberler Arasında Derece Farkı Varmıdır?
#1

Hz. Adem'den Peygamberimiz Hz. Muhammed'e varıncaya kadar gelen bütün peygamberlerin Allah'ın birer elçisi olduklarına inanırız, hiçbiri arasında herhangi bir ayırım gözetmeyiz. "Hz. Musa Yahudilerin peygamberi, Hz. İsa Hıristiyanların peygamberi" gibi sözlerin hiçbir değeri yoktur. Hz. Musa da bizim peygamberimiz, Hz. İsa da... Kur'ân'ın bize anlattığı, öğrettiği ve inanmamızı istediği budur.

Hepimizin bildiği ve yatsı namazından sonra okuduğumuz "âmenerrasûlü"de bu mesele anlatılırken, "Allah'ın elçilerini birbirinden ayırt etmeyiz" cümlesi de yer alır.

1 Bu iman konusunda bir şüphemiz ve tereddüdümüz yoktur. Bütün peygamberler masumdur, günahsızdır, en zeki, en doğru sözlü ve Allah'tan aldıkları emirleri olduğu gibi insanlara tebliğ eden, anlatan mükemmel insanlardır.
Ancak peygamberlerin kendi aralarında derecelerinin olduğunu, bazılarının diğerlerinden üstün olduklarını da yine Kur'ân'dan öğreniyoruz: "İşte bu peygamberlere Biz birbirinden farklı üstünlükler verdik. Onlardan kimiyle Allah bizzat konuştu, bazılarını da derece derece yükseltti."

2 Peygamberlerden derecesi en yüksek olan, hiç şüphesiz Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed'dir (a.s.m.).
Yüce Allah'ın Kur'ân'da ifade ettiği gibi, peygamberlerin ümmetleri içinde en hayırlı ümmet, Peygamberimizin ümmetidir. Ümmetinin hayırlı oluşu onun en hayırlı olduğundan kaynaklanıyor. Ayrıca her peygamber belli bir kavme, belli bir topluma, belli bir süre için geldiği halde, Peygamberimiz, kıyamete kadar gelecek olan bütün insanlara uyarıcı ve müjdeleyici, son peygamber olarak gönderilmiştir. Onun getirdiği din olan İslamiyet de en son ve en mükemmel dindir.
Yine Kur'ân'ın anlattığı ve tanımladığı ve tanıttığı şekliyle Peygamberimizden sonra derece itibariyle Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa ve Hz. İsa'nın içinde yer aldığı ülü'l-azm peygamberler, daha sonra kendilerine kitap verilen resuller, ardında da diğer nebiler gelir.

Ülü'l-azm peygamberlerin isminin geçtiği bir ayette şöyle buyurulur: "O, dini ayakta tutun, onda ayrılığa düşmeyin diye dinden Nuh'a tavsiye ettiğini, sana vahy eylediğimizi, İbrahim'e, Musa'ya ve İsa'ya tavsiye ettiğimizi Allah size de din kıldı..."

3 Kur'ân-ı Kerim'de çok sık geçmesi, ilk insan, ilk peygamber olması, meleklerin onu üstün tanımaları ve kendisine özel olarak "suhuf" anlamında kitap verilmesi açısından da üstünlüğü kabul edilen peygamberlerin arasında Hz. Adem de yer alır.

1 Bakara Suresi, 285.
2 Bakara Suresi, 253.
3 Şûra Suresi, 42:13; Ahzab Suresi, 33:7.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi