Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Nükleer Sızıntı
#1

Nükleer sızıntıdan korunma yolları - Nükleer patlama - Nükleer sızıntı hakkında





Nükleer patlama yada sızıntı sonucu ortaya çıkan radyoaktif madde bulutlarından çok iyi korunulması gerekmektedir. Nükleer sızıntı durumunda nasıl korunmalıyım diyorsanız yazımızın devamını okuyun.


Nükleer patlamalar sonucu ortaya çıkan radyoaktif madde bulutları rüzgarında etkisiyle hızla yayılır. Radyasyonun etkilerini en aza indirebilmek için ilk olarak kapı ve camları hava sızdırmayacak biçimde kapatabilirsiniz. Evin havalandırmasını da kapalı tutmanız gerekmektedir. Evin bodrum katı varsa ve tamamen kapalı bir ortamsa bir süre bodrumda yaşayabilirsiniz. Nükleer sızıntının olduğu bölgede yetiştirilen ürünler yenmemelidir. Devletin dağıtacağı iyot tabletleri dozuna uygun olarak tüketilmelidir. İyot tabletler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız “İyot tablet kullanımı” yazımızı okuyabilirsiniz. Devlet yetkililerinin açıklamaları radyodan takip edilmelidir. İçme suyuna ciddi miktarda radyoaktif madde bulaşmışsa kullanılmamalıdır. Eğer bulabilirseniz maske, eldiven ve özel önlükler kullanırsanız iyi olur. Son olarak bol bol dua etmelisiniz.

Nükleer sızıntı sonrası yapılması gerekenler bu şekilde özetlenebilir. Fakat bu önlemler sizi hayati tehlikeden kurtarmayabilir. Sızıntı ciddi oranlara ulaşmadan yaşadığınız şehri terk etmek en mantıklısıdır. Mümkün olduğunca nükleer sızıntının olduğu bölgeden uzaklaşmalısınız.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi