Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kütlenin Ölçülmesi
#1

Kütle, eşit kollu terazi denilen aletle ölçülür. Maddelerin kütleleri eşit kollu terazi ile ölçülürken birim kütle denilen bir miktar seçilir. Maddelerin kütleleri birim kütle olarak seçilen bu madde parçasının kütlesi ile karşılaştırır.

Eşit kollu terazinin, adından da anlaşıldığı gibi kolları eşit uzunlukta ve keteleri özdeştir. Kefeler boş iken terazinin kolları yatay olarak dengededir.

Kefelerden birine kütlesi ölçülecek madde, diğerine ise birim kütleler konulur. Kollar yatay durumda dengeye geldiğinde maddenin kütlesi birim kütlelere eşit olur.

Elektronik Tartı Cihazı Nasıl Çalışır?

Teknolojinin ilerlemesiyle günümüzde marketlerde ve benzeri yerlerde kütle ölçümü için dijital teraziler kullanılmaya başlandı. Bu teraziler ile çok daha hızlı ve doğru ölçüm yapılabilmektedir.

Elektronik terazilerin en önemli parçası yük hücresi adı verilen ve kefeye konulan cismin ağırlığı
nedeniyle oluşturduğu baskıyı elektrik sinyallerine dönüştüren parçadır.


Yük hücresi şu şekilde çalışır. Üzerine baskı uygulandığında yük hücresinin şeklinde değişiklik olur. Bu değişiklik aynı zamanda yük hücresinin direncini değiştirir. Üzerinden elektrik akımı geçirilen yük hücresinin direncindeki değişme, üzerinden geçen akım şiddetinde değişikliğe neden olur.

Ağırlığı ölçülen cismin yaptığı baskı ve akım şiddetindeki değişim bilgileri bir işlemci ile değerlendirilmesi sonucu cismin kütlesi ölçülmüş olur.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi