Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Coğrafi özellikler nüfus yoğunluğunu nasıl etkiler?
#1

Coğrafi özellikler insanların yaşam alanları oluşturmasında doğrudan etkilidir. Sel ve su baskınlarından korunmak adına ve tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için evlerimiz yüksek alanlara yapılmıştır. Geçmişte yaşayan insanlar düz ovaları tarımsal alanda kullanmak için bozmamış ve evlerini kayalık zeminlere oluşturmuştur.

Günümüzde ise coğrafi özellikler yerleşim alanlarının oluşturulmasında farklı etkiler göstermektedir. İnsanlar düz alanları yerleşim yeri olarak seçmektedir. Bu alanlarda ulaşım, ticaret ve sosyal imkanlar daha fazla olduğu için nüfus yoğunluğu görülmektedir.
Bul
Cevapla
#2

Coğrafi koşullar nüfusun bir bölgede yoğun ya da az olmasında doğrudan etkilidir. Bunun nedeni ise şüphesiz tabiatın sağladığı coğrafi şartlardır. Örneğin yurdumuzun Ege ve Marmara bölgelerinde nüfus daha yoğun olarak görülür.

Çünkü bu bölgelerde insanlar daha ılıman bir iklimde yaşadıkları gibi, ticari, sosyal ve kültürel olarak kolayca etkileşim halindedir. Bu sebeple bu bölgelerde nüfus yoğun görülür.
Bul
Cevapla
#3

Coğrafi özelliklerin zorluğu ile nüfusun yoğunluğu ters orantılıdır. Örneğin doğu bölgelerimizde coğrafi koşullar çok serttir. Dağlık yapı, sert ve soğuk geçen kış, ulaşım imkanlarının zorluğu nedeniyle bölgede nüfus yoğunluğu oldukça azdır. Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerindeki uygun coğrafi koşullar bu bölgelerde nüfus yoğunluğunun artmasını sağlamıştır.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi