Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Canlı vücudunda meydana gelen kimyasal reaksiyonlar hangileridir?
#1

Tüm canlıların vücudunda meydana gelen kimyasal reaksiyon çeşitleri nelerdir? Herhangi bir kaynaktan yararlanarak bu reaksiyonların neler olduğu konusunda bir araştırma yapınız.

Araştırmanızda yer alan reaksiyonların hangi tür metabolik olaylar olduğunu anlatınız.
Bul
Cevapla
#2

Vücudumuzda oluşan kimyasal reaksiyonlar sayesinde enerji üretimi, boşaltım, hareket gibi temel işlevlerimizi yerine getirebiliriz.
İlk olarak proteinler bir hücrenin temel yapı taşıdırlar. Çeşitli protein türleri olduğu gibi enzimsel yapıda olanlarıda vardır. Bu tür proteinler kimyasal reaksiyonlara dahil edilerek metabolik faaliyetleri düzenlerler.
Bir diğer örnek ise Trіglіserіdlerіn hidrolizi ile serbest kalan уağ asіtlerі, alfa-oksіdasyon kimуasal reaksiуonlarına girerek yıkılmаyа başlar.Alfa ksidasуonunda уağ aѕitleri, hücrenin Endоplаzmik Retіkulumunda aktivе olmadan dіrek olаrаk рarçalanırlar.
Bul
Cevapla
#3

Kimyasal reaksiyonlara sindirimde örnek verilebilir. Örneğin yediğimiz yemek ağızda fiziksel sindirime uğrarken, midemizde ise kimyasal sindirim gerçekleşir. Bir diğer örnek ise yağlar ince bağırsakta enzimler ile yakılırlar. Bu da kimyasal sindirime örnektir.
Bul
Cevapla
#4

Besinlerin yakılması ve sindirilmesi kimyasal bir reaksiyondur. Ayrıca enzimlerin olaylarda etkili olması sayesinde meydana gelen her şey kimyasal reaksiyon örneğidir.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi