Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Abant izzet baysal ünv.
#1

Türkiye'nin iki metropolü olan Ankara ve İstanbul şehirlerinin arasında doğal güzelliklerle çevrili, ülkemizin en seçkin üniversitelerinden biri olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi 3 Temmuz 1992 tarihinde kurulmuştur. Bu tarihten itibaren hızla gelişen Üniversitemizin Bolu kent merkezi ve üç ilçesinde (Gerede, Mengen, Mudurnu) yerleşkeleri bulunmaktadır. Üniversitemizin merkez yerleşkesi olan İzzet Baysal Yerleşkesi ise Bolu kent merkezine 8 km uzaklıktaki Gölköy’de, benzersiz bir doğa güzelliğinin içinde yer almaktadır.
Üniversitemizde halen, 7 fakülte, 4 enstitü, 5 yüksekokul, 5 meslek yüksekokulu ve 7 araştırma merkezi bulunmaktadır. Üniversitemizin bu birimlerinde görev yapan 900 öğretim elemanı ve 550 idari personel, 20.000 öğrenciye kaliteli ve çağdaş eğitim ortamı sunmanın gururunu yaşamaktadır.
Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Ülkemizdeki devlet ve vakıf üniversitelerinin yanında Vakıf destekli devlet üniversitesi olarak üçüncü bir model oluşturmaktadır. Bir devlet üniversitesi olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi kurulduğu günden günümüze, Türkiye'nin en büyük hayırseverlerinden biri olan İzzet Baysal'ın kurduğu vakıf tarafından desteklenmektedir. Devletimizin imkanlarına ek olarak, İzzet Baysal Vakfı’nın 2010 yılı itibarıyla toplam değeri 262 milyon lirayı bulan tesis ve donanım yatırımıyla Üniversitemiz kısa sürede mükemmel bir fiziki yapıya ve üstün bir teknolojik donanıma ulaşmıştır. Akademisyenlerin uluslararası ölçekteki başarılarına destek veren Vakıf ayrıca başarılı öğrencilere de burs desteği sağlamaktadır.
Üniversitemiz, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün “çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma” direktifini gerçekleştirmek üzere Türkiye’nin en hızlı gelişen üniversitesi olmayı hedeflemektedir. Bu amaçla uluslararası nitelikte bilimsel üretim gerçekleştirmeye öncelik veren Üniversitemiz eğitim ve öğretim sürecinde ulusal ve yerel ihtiyaçları dikkate almaya özen göstermektedir. Üniversitemiz bilimsel gelişme ve teknolojileri takip eden, uluslararası rekabet gücüne sahip bir araştırma ortamı hazırlarken, öğrencilerinin bu ortamdan en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamak üzere kendini sürekli yenilemektedir. Bu yolda Abant İzzet Baysal Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana büyük bir mesafe katetmiş ve Türkiye'nin en hızlı gelişen üniversitelerinden biri olmuştur.


Özgörev

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, sanayilesmenin, ekonomik gelişmenin hızla arttığı bir bolgenin sınırlarında ulke kalkınmasının temellerini olusturacak nitelikli insan kaynağını yetistirmeyi ve bolge kalkınmasında ve gelismesinde etkin bir rol oynamayı bir gorev olarak algılamaktadır. Ayrıca arastırıcı, cozumleyici, daima ilerlemeye ve gelismeye yonelik dusunce yapısında, cağdaş uygarlık düzeyini izleyen ve bunun üzerine cıkmaya çalışan gençler yetiştirecek altyapıyı oluşturarak teknolojideki gelişmelere katkıda bulunmayı temel gorevleri arasında sayar.


Özgörüş

Abant İzzet Baysal Üniversitesi zihinsel, ruhsal ve bedensel olarak surekli kendisini yenileyen ve geliştiren, kendisiyle ve çevresiyle barışık, üretken insanlar yetiştirmek için cağın bütün eğitim, öğretim ve teknik olanaklarını seferber ederek ülkemizin her bakımdan nitelikli, mensuplarının onur duyarak hizmet ettiği, gençlerin mensubu olmak icin birbiriyle yarıştığı, araştırma, eğitim ve öğretim alanlarındaki birikimini toplum hizmetine sunan çağdas bir üniversite olmayı kendisine özgörüs olarak seçmiştir.


Spor Tesislerimiz

SPOR MERKEZ BİNASI
İzzet Baysal Vakfı 1994 yılında inşaata başlanmış ve 1995 yılında tamamlanmıştır. Kullanım alanı 7950 m2 dir. Üç bloktan oluşmaktadır. Bina içinde kütüphane,ders salonları,laboratuar, modern soyunma odaları, sauna, öğrenci kantini kondisyon merkezi bulunmaktadır.
(A) SALONU : Kullanım alanı 1020 m2 olan salon cimnastik salonu olarak kullanılmaktadır. Özel step-aerobik kursları verilmektedir. Ayrıca Kaya tırmanışı çalışma duvarı mevcuttur.
(B) SALONU : Kullanım alanı 1020 m2 olan salon voleybol ve basketbol salonu olarak kullanılmaktadır. 520 koltuk kapasitesi olup, ayakta ve oturarak 800 kişi alabilmektedir.
© SALONU : 1620 m2 kullanım alanı olan çok amaçlı salon, 480 koltuk kapasiteli olup, ayakta ve oturarak 750 kişi alabilmektedir. Salon kullanım anında 3’ e bölünmektedir. Salonda Tenis, Hentbol, Basketbol, Badminton ve Voleybol dersleri verilmektedir. Bu salonda ayrıca 3 dershane, ağırlık ve kondisyon merkezi, halk oyunu / dans salonu bulunmaktadır.
(D) SALONU (Bolu Şehir Kampüsü) : Kullanım alanı 650 m2 olan salon, Basketbol, Voleybol, Hentbol ve diğer salon sporları için kullanılmaktadır.
(E) Kültür merkezinde halkoyunları ve dans salonu mevcuttur.
(F) Yarı Olimpik Yüzme havuzu 2009 Eylül ayında hizmete girmiştir.
AÇIK SPOR TESİSLERİ
1. Sosyal aktivite merkezi yanında 2 adet basketbol sahası bulunmaktadır. Sahanın zemini beton asfalt kaplama ve etrafı plastik kaplı tel çift ile çevirilidir.
2. Erkek yurdunun yanında 2 adet basketbol sahası vardır. Sahanın zemini asfalt beton kaplama ve etrafı plastik kaplı tel çift ile çevirlidir.
3. 2 adet tenis kortu. Zemin beton asfalt üzeri poliüretan boya kaplama.
4. Sentetik futbol sahası. 4 kulvarlı tartan pistle çevrili ;
Yapılan Yarışmalar

BASKETBOL 2.LİG GRUP BİRİNCİLİĞİ (B-E) 10-14 ARALIK 2009
VOLEYBOL 2.LİG GRUP BİRİNCİLİĞİ (B-E) 16-20 ARALIK 2009
KROS TÜRKİYE ŞAMPİYONASI (B-E) 15 MART 2010
SATRANÇ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI 03-06 MART 2010
TAEKWON-DO TÜRKİYE ŞAMPİYONASI (B-E) 26-28 MART 2010
BADMİNTON 1.LİG GRUP BİRİNCİLİĞİ (B-E) 25-28 MART 2010
ATLETİZM TÜRKİYE ŞAMPİYONASI (B-E) 17-21 MAYIS 2010
HALKOYUNLARI GRUP BİRİNCİLİĞİ
OKÇULUK TÜRKİYE ŞAMPİYONASI (B-E) 06-07 MAYIS 2010
BİLARDO TÜRKİYE ŞAMPİYONASI 11-13 MART 2010
MASA TENİSİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI (B-E) 11-14 MAYIS 2010
HENTBOL 1.LİG GRUP BİRİNCİLİĞİ (E) 26-30 NİSAN 2010


Sosyal ve Kültürel Yaşam

Abant İzzet Baysal Üniversitesi kampüsleri ,öğrenciler için geniş sosyal ve kültürel olanaklar sağlamaktadır.İzzet Baysal Kültür Merkezi'ndeki 514 kişilik Mavi Salon ve 208 kişilik Pembe Salon ile İzzet Baysal Tıp Fakültesi Morfoloji binasındaki 350 kişiliksalonda yıl boyunca sempozyum,panel,konferans,konser,tiyatro,film gösterimi gibi etkinlikler yapılmaktadır.Kültür Merkezi'nde bulunan Sergi Salonu çeşitli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmakta,Bale ve Halk Dansları Salonu da yoğun olarak kullanılmaktadır.Üniversite bünyesinde ki kırkı aşkın öğrenci topluluğunun sürekli olarak kullandığı Merkez'de İzzet Baysal'ın hayatından kesitler yansıtan bir müze de bulunmaktadır.
Bolu'da her yıl 11 Mayıs'ta düzenlenen "İzzet Baysal'a Şükran Günleri"ne üniversitemiz çeşitli etkinliklerle katılmaktadır.Öğrenciler tarafından bir hafta süreyle düzenlenen bahar şenliklerinde ise gün boyu aktiviteler ve amatör gruplarla ünlü sanatçıların sahne aldığı konserler yer almaktadır.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi